Pengar

På matten arbetar vi väldigt intensivt med pengar och pengars värde. Detta är inte helt enkelt att få kläm på.

Idag på matten fick eleverna uppgiften att gissa vad olika matvaror kostar. Därefter gick vi upp till Netto för att de vad det faktiska priset var. Det blev givande samtal om vilken vara man ev. skulle köpa, den billigaste, ekologiskt, den man mest tycker om m.m.

Ni får gärna ta med ert barn nästa gång ni åker till affären så att de kan fortsätta träna på att få förståelse för pengar och vad de kan räcka till.

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *